Návšteva z Jablunkova

Dnešné vyučovanie žiaci zo  4.A ZŠ Nábrežná v Kysuckom Novom Meste strávili netradične. Od rána spolu so svojou p.uč. PaedDr.J.Michelovoua Mgr. E. Palicovou, očakávali príchod svojich kamarátov – štvrtákov z ČR, zo  ZŠ Jablunkov-Lesní. A aj keď počasie bolo ráno nepríjemné, bolo chladno a mrholilo, svojich rovesníkov privítali s úsmevom. V rámci medzinárodného školského projektu v oblasti predmetu geografia a témy Naše mesto, zoznámili ich s históriou a súčasnosťou Kysuckého Nového Mesta, ukázali jeho  pamätihodnosti,
pozreli si historické námestie, ako aj spomenuli významných rodákov. Vďaka náhode, sme sa na Námestí Slobody, stretli aj s primátorom mesta, Ing. M. Mihaldom, ktorý všetkých v meste privítal a okrem iného spomenul, že aj Kysucké Nové Mesto má družbu a priateľské vzťahy s českým mestom Jablunkov. Po spoločnej fotografii, sa celá skupinka žiakov a ich učiteliek vybrala na prechádzku mestom a zamierila si to až do Kysuckej hvezdárne. Odtiaľto bol pekný výhľad na mesto i okolité vrchy, Malý a Veľký Vreteň i Kysuckú bránu. Žiaci sa tu oboznámili s geografiou mesta ako aj s hospodárskou činnosťou jeho obyvateľov. Potom už vstúpili do priestorov hvezdárne, kde pre nich bol pripravený zaujímavý program. Dozvedeli sa o postavení našej Zeme vo Vesmíre, Slnečnej sústave, v kupole si prezreli ďalekohľad a zisťovali ako sa pozoruje obloha. Na záver si ešte zakúpili jedinečné suveníry a potešili darčekom, ktorý pre nich pripravili starší žiaci ZŠ Nábrežná – posledné číslo školského časopisu Záškolák, krásne magnetky v tvare hviezdičky, mesiaca, slnka a kométy a tiež malej sladkej  maškrty. Pani učiteľkám sme taktiež darovali pozornosť – knihu Kysucké Nové Mesto. Bude im pripomínať naše stretnutie.
Cesta do ZŠ a do ŠJ  ubehla rýchlo. Veď detičky už čakal chutný obed a našich kamarátov z Jablunkova potom aj  cesta vlakom domov.
Bol to naozaj pekne strávený čas s priateľmi, plný nových zážitkov informácií a dojmov.
Veľká vďaka patrí pani učiteľkám za organizáciu celej akcie a žiakom 4.A za sprevádzanie históriou mesta 👍❤️