Kremnica – Banská Štiavnica

Vo štvrtok, 19.5.2022, sa žiaci 7. ročníka zúčastnili na literárno-dejepisnej exkurzii. Pred školou sme sa stretli 6:30, aj keď vstávanie nebolo rozprávkové, zvyšok textu vás presvedčí o opaku. V Kremnici sme navštívili múzeum mincí, kde nám pani sprievodkyňa povedala mnoho zaujímavých informácií, napr. že zlato sa tu ťaží už od vlády Karola Róberta z Anjou od 14. Storočia, Mária Terézia zaviedla papierové peniaze. Ďalej sme sa presunuli do najstaršej mincovne na svete, kde sa razia mince nepretržite od roku 1328. Tu sme mohli na vlastné oči vidieť tento proces razenia mincí. Našou ďalšou zastávkou bola Banská Štiavnica, v ktorej sa nachádza jediná Banka lásky na svete. Toto miesto hralo láskou, harmóniou, akoby ste boli v básni. No ale my sme v tej Básni naozaj aj boli. Banka lásky je zhotovená z 2900 veršov básne Marína, ktorá je najdlhšia ľúbostná báseň na svete. Dozviete sa tu o ľúbostnom príbehu Andreja Sládkoviča a Maríny Pischlovej. Záver vám neprezradíme, pretože ak sa vyberiete na jedno z týchto miest určite neoľutujete. Na záver sme si užili krásy Banskej Štiavnice, dali si zmrzlinu a plní krásnych zážitkov sme sa vrátili šťastne domov. Ďakujeme pani učiteľkám Mojtovej, Jantošíkovej a Chupáčovej, že nás zobrali na tieto čarovné miesta.

Kristínka a Sofia, 7. B