Projekt Goetheho inštitútu u nás

Jedno staré príslovie hovorí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ No v poslednej dobe sa u nás, po opakovaných školských reformách, dostala do popredia len výučba jedného cudzieho jazyka, a to angličtiny, ktorá je na ZŠ a SŠ povinná. Ostatné cudzie jazyky sú u nás na ústupe, čo je na škodu veci. Týka sa to i nemeckého jazyka, ktorý sa žiaci môžu začať učiť až v siedmom ročníku ZŠ. Za tri roky sa naučia len základy druhého cudzieho jazyka, aby na strednej škole mali aký-taký prehľad. A pritom nemecký pracovný trh je otvorený i pre našich občanov. Tí často stroskotajú pri získavaní práce pre nedostatočné ovládanie úradného jazyka. Ale ani budúci vysokoškoláci nevyužívajú v takej miere, ako by mohli, ponuku štipendií z viedenskej univerzity, ktoré sú určené i pre Slovákov. Je to možno nedostatok informácií, ale často i slabá jazyková príprava. Práve z týchto dôvodov začal Goetheho inštitút v Bratislave v spolupráci s Nemeckým veľvyslanectvom na Slovensku organizovať propagačné hodiny nemčiny. V polovici februára tohto roka túto možnosť využila i ZŠ Nábrežná. Privítali sme externú lektorku Goetheho inštitútu Mgr. Danku Petrovskú, ktorá si pre našich žiakov pripravila rôzne aktivity. Bol to kvíz o nemecky hovoriacich krajinách, pričom otázky zohľadňovali vedomostnú úroveň žiakov. V krátkom videu sa žiakom prihovoril i známy slovenský spevák Marián Čekovský. Uviedol dôvody, prečo sa on učil tento jazyk a ako ho využíva. V ďalších úlohách si žiaci trénovali slovnú zásobu a zistili, ako veľa slov má nemčina i slovenčina takmer totožných. Najviac zábavy i komických situácii žiaci zažili pri úlohe tichá pošta. Na záver dostal každý účastník diplom, pracovný zošit a malý darček v podobe kľúčenky či písacích potrieb.

PaedDr.Jarmila Michelová

PicMonkey Collage1nj