Slávnostné pasovanie prvákov

Stať sa prvákom je veľká vec. Treba si zvyknúť na toľko nových ľudí, povinností, pravidiel,….Ako po iné roky, aj tento rok úlohou prvákov bolo ukázať, čo sa za krátky čas strávený v školských laviciach naučili. Aby na toto obdobie deťom zostali krásne spomienky, čakal na prvákov slávnostný deň. Rodičia detí tak boli 15. novembra svedkami výnimočnej udalosti – pasovanie žiakov 1. ročníka do „cechu školského“. Pre prvákov boli pripra­vené úlohy ako nájsť písmenkovú rodinku, aby vyslobodili spiacu princeznú ABECEDU. Naši najmladší sa však museli spoľahnúť len na svoje vlastné sily, pretože nik iný, len oni mohli pomôcť zakliatej princeznej. Presvedčili nás však, že sa už vedia popasovať s písmenkami,  vedia recitovať a spievať.

Princezná bola oslobodená a mohol začať slávnostný akt. Po zložení „Sľubu prváka“,kde sa všetci  zaviazali  svojim učiteľom,  a rodičom o zodpovednom plnení svojich povinností, múdro používať slová, pomáhať si a prejavovať odvahu aj trpezlivosť, mohli byť žiaci 1. A, 1. B, 1. C a 1. D prijatí do „cechu školského“ Základnej školy Nábrežnej.Postupne po jednom, predstúpili pred princeznú, kde boli pasovaní krásnou červenou ceruzkou. Aby na tento deň naši prváčikovia nezabudli, dostali Pamätný list a svoj prvácky sľub potvrdili odtlačkom prsta na table svojej triedy, ktoré spoločne pripravili  so svojimi pani učiteľkami.

Pekným slovom sa prváčikom, rodičom i učiteľom prihovoril aj náš pán riaditeľ PaedDr. Igor Drexler, ktorý pripomenul prváčikom, že začínajú dlhú cestu, na ktorej sa naučia čítať, písať, počítať a rozumieť množstvu vecí, ktoré ešte nepoznajú. Často si od radosti aj zaspievajú, ale možno budú i ťažšie chvíle. Ale  sme tu my a radi Vám pomôžeme………..

Nakoniec sme si spoločne zaspievali hymnu základnej školy. Deti domov odchádzali s hrdosťou a s peknými spomienkami na vydarené podujatie. Za pomoc ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pri organizácii tohto milého podujatia, najmä však našim členom žiackeho parlamentu, deviatakom a p. učiteľke A. Ochodničanovej, ktorí svoje úlohy zvládli na výbornú.Aj tento rok táto tradícia splnila svoj účel a zanechala v očiach detí veľa radosti  a dojmov, z čoho sa všetci veľmi tešíme.

Naši milí prváci, želáme vám, aby sa vaše túžby splnili, aby ste sa v škole cítili dobre, aby ste  okrem  vedomostí  zažili i kopec  radosti z objavovania, ale i spokojnosti z dobrej práce.Hoci zdolávanie prekážok občas trochu bolí. Vydržte, veď to za to stojí!

Učitelia Vám môžu otvoriť dvere, ale vstúpiť do nich musíte  sami.

Zuzana Vojsovičová