Vianočná výstava v Kaštieli Radoľa

Dňa 13.1.2015 si žiaci 4.ročníka a 3.A triedy pozreli výstavu vianočných dekorácií z ľudovej tvorby členiek Živeny zo Žiliny, v Kaštieli Radoľa. Na výstave sú zastúpené viaceré techniky ľudovej tvorby. Deti mali možnosť vidieť na výstave výrobky šikovných žilinských žien. Nachádzajú sa tu rôzne výšivky, adventné vence, betlehemy, ozdoby háčkované, zo slamy, z paličkovanej čipky, frivolitky včelieho vosku, drôtu, textilu, šúpolia, zo slaného cesta, keramiky, macrame i dekorácie z papiera.

Okrem tematickej výstavy si deti pozreli ostatné expozície v kaštieli. Na prízemí kaštieľa sa nachádza expozícia Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek. Mohli sme tu vidieť zub z mamuta, rozličné úlomky pracovných nástrojov či keramiku. Miláčikom detských návštevníkov tohto múzea je replika mamutieho mláďaťa. Na poschodí je stála expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach. Nahliadnuť môžete aj do obývacej spálne z konca 19. storočia.Návštevníci si môžu taktiež pozrieť stálu expozíciu Odkaz Cyrilometodskej tradície, ktorá zachytáva prelomové okamihy meniace dejiny nášho národa a vývoj kresťanstva na našom území. Nakoniec je to expozícia Svet alchymistu, ktorá prezentuje spôsob života a práce alchymistu v jeho laboratóriu.

Výstava aj obhliadka deti zaujali a milo prekvapili. Už teraz sa tešíme na ďalšie tematické výstavy.

Mgr. Jana Čelková

Zanechať odpoveď