Včielky tak trochu inak…

Naši  noví nájomníci- včielky samotárky

Naša škola sa zapojila do veľmi zaujímavého projektu, EDUBEE ,ktorý riadi a koordinuje p.Július Jahnátek. Do tohto projektu sa zapojilo asi 100 škôl na Slovensku a my sme jedna  z nich. V čom spočívajú  aktivity v rámci tohto zaujímavého projektu ? Úlohou je umiestniť a správne sa postarať o úlik so včielkami samotárkami- sú to včielky, ktorých je veľa druhov. Okrem toho, že sú to veľmi milé tvory (veď posúďte sami), sú zároveň veľmi užitočné a plnia dôležitú funkciu opeľovačov v našej prírode. A o to nám , ale aj autorom a garantom projektu práve  ide- aby si naše deti uvedomili , aký dôležitý je hmyz a celkovo všetky  organizmy v našej prírode a na svete. Domček so včielkami bude umiestnený na našom školskom pozemku a starať sa o ne budú naši žiaci. Budú môcť pozorovať ako sa také včielky správajú, liahnu , pozorovať stavbu ich tela a tak získať nielen nové vedomosti , ale vytvoriť si priateľský a ohľaduplný vzťah k rastlinkám a živočíchom . Veríme, že sa to všetko odrazí aj v ich vnímaní okolitého sveta. Pripájame aj zopár fotografií včielok samotárok aj s ich odbornými názvami, ako aj obrázok ich domčeka, ktorý museli deti na začiatku včielkam prispôsobiť.

Najznámejšie druhy týchto včielok : Na území Slovenska bolo identifikovaných viac ako 600 druhov samotárskych včiel, avšak pre naše“chovné účely“ sú najideálnejšie práve dva druhy.Osmia Cornuta a Osmia Rufa. My máme k dispozícii práve  OSMIA CORNUTA. Medzi tie významnejšie, o ktorých by sa sa mohli zmieniť patrí určite aj Osmia bicolor, Osmia,Leucomelana či Osmia Caerulescens.Za zmienku stojí rozhodne aj naša najväčšia včela známa ako Drévár fialový.

Viac info o včielkach si môžte pozrieť aj na tomto odkaze : www.vcielkypreskoly.sk a kliklite na tlačidlo „PODKLADY PRE REGISTROVANÉ ŠKOLY“. Otvorí sa stránka  SEKCE PRO HOSTY kde je potrebné zadať heslo ( edubee2022 ).