Deň s Amnesty

Dňa 16.marca 2016 sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili na dvojhodinovkách s Amnesty International, ktoré viedli vyučujúce Hmírová, Mojtová a Madigárová Kubišová. Podobne, ako minulý rok, aj teraz boli hlavnou témou ľudské práva, pričom sme neobišli aktuálny problém Európy – migrantov, ale tiež sme sa snažili spolu rozobrať integráciu Rómov. Na to nám poslúžil film o Rómskom chlapcovi z Rumunska, ktorý sníval o tom, že sa stane policajtom. Film žiakov aj rozosmial, pobavil. S chlapcom sympatizovali. Komentovali bývanie, nepriamo sa možno porovnávali. Zároveň hľadali kladné vlastnosti Rómov a tiež iných ľudí zaradených do menšín. Rúcali sme spoločne predsudky, ktoré máme, pretože samotní žiaci povedali: „Nepáčilo by sa nám, keby nás Slovákov všetci označili za zlodejov.“ Filmy poskytla organizácia Amnesty International Slovensko, vyučujúce použili viaceré zážitkové aktivity, aby podnietili nielen diskusiu, ale aj zamyslenie sa detí nad danými situáciami. Dúfame, že opätovne budeme mať možnosť u žiakov našej školy rozvíjať kritické myslenie a ľudskú stránku ich osobností.

Mgr. Jolana Madigárová Kubišová

 

AI1

 

 

Zanechať odpoveď