Exkurzia za krásou a poznaním

Vianoce sú už síce ďaleko, ale kto chce, dokáže si ich pripomenúť aj cez jarné obdobie. Žiaci druhého ročníka Základnej školy, Nábrežná, Kysucké Nové Mesto vycestovali spolu so svojimi pani učiteľkami a tetou Majkou Klušákovou z CVČ KNM do okresného mesta Čadca naučiť sa ako sa vyrábajú a z čoho sa vyrábajú vianočné ozdoby na náš vianočný stromček.

Pred bránou výrobného družstva Okrasa nás privítala pracovníčka, ktorá nás previedla dielňami a oboznámila s výrobou sklenených ozdôb, ktoré putujú nielen na Slovensko, ale aj do zahraničia. Výrobné prostredie nás všetkých zaujalo. Každá dielňa bola pohladením hlavne pre oči. Nie každý deň je možné sledovať pri práci tety, ktoré svojim fúkaním premieňali sklárske tyče na gule, zvončeky, slzičky, šišky….. Niektoré tvary boli pomerne komplikované, udivovala nás presnosť ručnej práce. Presúvali sme sa preto potichu a opatrne, aby sme nezničili krásu, ktorá sa vytvárala pred našimi zvedavými pohľadmi. Konečná úprava výrobku zahŕňala odrezanie dlhej sklenenej trubice od vianočnej ozdoby, pripevnenie háčika, balenie do ozdobných krabíc a ich označenie. Jednou z najkrajších častí exkurzie bola návšteva podnikovej predajne, z ktorej sme si odniesli domov malý darček, ktorý nám na Vianoce pripomenie exkurziu.

Záver našej exkurzie patril návšteve v Okresnej knižnici v Čadci, kde sme mali možnosť spoznať históriu knižnice, oboznámiť sa s poskytovanými službami pre čitateľov. K nezabudnuteľným zážitkom patrila na záver prezentácia o zvieratkách – Zábavné fakty zo zvieracej ríše, ktorou nás previedli pracovníčky knižnice – E.Gonščáková a M. Paštenáková. Mali sme možnosť aktívne sa zapojiť do besedy o zvieratkách a počas rozprávania sme sa dozvedeli mnoho zo života zvierat. Beseda sa niesla vo veľmi príjemnej atmosfére a pre nás bola určite veľkým obohatením.

……… prešiel ďalší deň školského roka a my sme opäť bohatší o nové a zaujímavé poznatky, ktoré určite využijeme v ďalšom ročníku. Ďakujeme!

PaedDr. Zuzana Vojsovičová

Zanechať odpoveď