Máme tu marec – mesiac knihy

Pri tejto príležitosti učitelia pre žiakov pripravujú množstvo aktivít alebo projektov. Ich cieľom je vzbudiť u nich záujem o detskú literatúru a motivovať ich k čítaniu. Ideálne je, keď deti vnímajú knihy ako svojich priateľov. Aj v treťom ročníku sme sa hneď po jarných prázdninách zaoberali významom kníh pre ľudskú populáciu.

Triedne učiteľky si pripravili pre svojich žiakov zaujímavé činnosti, ktoré sa niesli pod názvom „ Na jeden deň spisovateľom, na jeden deň ilustrátorom.“  Žiaci počas projektového dňa vymýšľali rôzne príbehy, tvorili spolu svoje vlastné knihy a texty doplnili vhodnými obrázkami. Výsledky našich prác si môžete pozrieť na panely na prízemí našej školy.

Žiaci sa prostredníctvom pripravenej prezentácie  dozvedeli niekoľko nových informácií. Napr. Čítanie je veľmi prospešné. Dokonca je vedecky dokázané, že ak každý deň prečítate aspoň zopár strán, tak vám to môže výrazne predĺžiť život. Čítanie nielen znižuje stres, taktiež znižuje krvný tlak a zlepšuje pamäť. Svetový rekord v počte hodín, ktorý strávia s knihou, držia Indovia. Ich priemerný čas strávený čítaním je 10,7 hodín za týždeň.

Vedeli ste, že najviac kradnutou knihou z knižníc je Biblia? Je to napredávanejšia a zároveň aj najkradnutejšia kniha z knižníc či obchodov. Ale kto by už len kradol Bibliu?

Najväčšia kniha na svete podľa Guinnessovej knihy svetových rekordov bola publikovaná v Dubaji a je o prorokovi Mohamedovi. Je 5 metrov široká a 8 metrov vysoká. Tak tomu sa vraví veru riadne veľká kniha! Aká je najmenšia kniha? Jej hrúbka by sa mohla prirovnať k ľudskému vlasu. Najmenšia kniha na svete pochádza z Kanady pod názvom „Teeny Ted from Turnip Town“ a napísal ju Malcolm Douglas Chaplina. Svet kníh má veľa zaujímavostí a každá kniha má skryté tajomstvo alebo nevypovedaný príbeh, ktorý sa ukrýva v zákulisí ich vzniku. Skúsme každý prečítať aspoň jednu knihu počas tohto mesiaca a nechať sa uniesť príbehom, ktorý je písaný v knihe.

Príjemné marcové čítanie praje tr.uč. 3.A PaedDr. Jarmila Michelová