Netradičná hodina fyziky

V utorok 9.4. sme sa zúčastnili putovnej  výstavy Fyzikálne pokusy.  Fyzika nie je len hodina v škole, nekonečné vzorce a poučky. Fyziku nájdeme všade okolo nás, v našich každodenných činnostiach. A o tom, že fyzika môže byť zábavná a veselá, sme sa presvedčili na vlastné oči J. Neboli sme len pasívnymi divákmi, ale podieľali sme sa na predvádzaní zaujímavých pokusov. Vedeli ste, že na obyčajnej plastovej slamke môžete pískať? Stačí ju len správne upraviť a píšťalka je hotová J.

Hrali sme sa zo zvukom a pomocou plastovej trubice a gumenej rukavice sme vytvorili lodnú sirénu. A teda zvuk mala poriadny. Aj trajekty by o nás vedeli.  Ďalší z nás sa snažili pretrhnúť špagát. Bol teda poriadne hrubý a naše svaly na to nestačili. Ale kde nestačia svaly, treba použiť rozum. Využili sme treciu silu a čuduj sa svete, špagát sme ľahučko pretrhli. Nuž, nie všade potrebujeme svaly, aj rozumom treba pohnúť.

Ale to nebolo všetko! Prelievali sme plyn a dôkazom nášho úspechu i úsilia bol poriadny plameň! Samozrejme, to nebolo ani zďaleka všetko. Pohrali sme sa s loptami a zopakovali sme si čo vieme o polohovej a pohybovej energii, vysávali sme hadicou bez vysávača, nezabudli sme ani na slávny Archimedov zákon, zopakovali sme si  čo-to o hustote. Najodvážnejší z nás dokonca držali v ruke oheň. A bonbónik na záver – vyrobili sme parádnu raketu z obyčajnej plastovej fľaše, ktorá vyštartovala riadnou rýchlosťou J . Nuž, fyzika vie potrápiť ale vie byť aj zábavná.

Mgr. Miroslava Kováčová