Slovenské naj – kultúrne dedičstvo

Tento týždeň navštívili žiaci 4. ročníka mestskú knižnicu v Kysuckom Novom Meste. Cieľom návštevy bola zaujímavá a poučná beseda na tému Slovenské naj – kultúrne dedičstvo. Žiaci sa oboznámili napríklad s vrchom Sitno, skutočným divom Slovenska, kolískou európskej turistiky. Dozvedeli sa, že pravdepodobne prvá turistická rozhľadňa v Európe bola postavená práve u nás, na vrchole Sitna. K vrchu Sitno sa viaže aj legenda, že v jeho útrobách spí obrovské vojsko rytierov, ktoré sa zobudí, keď bude Slovensku najhoršie a príde mu na pomoc. Ďalšou legendárnou pamiatkou je „Studňa lásky“ na Trenčianskom hrade, ktorú dal vykopať turecký veliteľ Omar pre lásku k zajatej manželke Fatime. V neposlednom rade sa žiaci oboznámili aj s legendárnym zbojníkom Jurajom Jánošíkom, ktorého vo veku 25 rokov popravili v Liptovskom Mikuláši, na mieste zvanom Šibeničky. Typickým znakom Slovenska sú samozrejme aj bryndzové halušky. V Terchovej sa preto už takmer 20 rokov konajú majstrovstvá sveta vo varení halušiek. Obsahom pútavej besedy bolo aj pltníctvo, drotárstvo, nápis na trenčianskej skale, či skalické trdelníky. Vzácnosťou  Slovenska sú aj kamzíky, ktorými sa v našich horách môžeme pýšiť len my.

Po pútavej prednáške si tety z mestskej knižnice pre žiakov pripravili aj prekvapenie vo forme vedomostnej súťaže „Koleso šťastia.“ Chlapci „verzus“ dievčatá si overili svoje vedomosti o kultúrnom dedičstve Slovenska. Víťazné družstvo bolo odmenené krásnymi nálepkami. Ďakujeme za príjemný zážitok.

 

Mgr. Martina Janeková