Spolupráca s Jablunkovom: KREATÍVNY DOPING žiakov troch národností

Spolupráca so školami z Jablunkova trvá už niekoľko rokov. Na začiatku spolupráce organizovala naša škola prvé medzinárodné tvorivé dielne. Medzitým sa tvorivé dielne konali už aj na českej, aj a poľskej škole v Jablunkove a teraz v máji začalo druhé kolo pod názvom KREATÍVNY DOPING, ktorého sa zúčastnilo dvadsať žiakov z českej školy, dvadsať žiakov z poľskej školy a asi tridsiatka žiakov našej slovenskej školy. Tamarka zo 6.A o tom napísala: „Kreatívny doping bol veľmi zaujímavý. Takýmto spôsobom si mohli deti priniesť krásne výrobky domov a spoznať sa s novými ľuďmi. Je to krásny pocit, keď si všetci spolu sadnú za stôl a vyhrajú sa so svojou fantáziou.“

Keďže sa tvorivé dielne konali opäť u nás, viedli ich prevažne naše vyučujúce. Témou Kreatívneho dopingu bol blížiaci sa sviatok detí, a tak si žiaci vytvárali veci na dozdobenie práve svojej detskej izby. P.uč. Heľová viedla workshop s názvom Pre potešenie srdca, kde žiaci dozdobili drevený rámik pomocou flaušových kvetiniek a zároveň si z nich vyrobili brošne. P.uč.Janeková viedla dielňu, na ktorej žiaci pracovali s penovou hmotou. Dekorovali tabuľky, ktoré nám predtým pripravil a tabuľovou farbou natrel náš pán školník Jožko Jakubík. Za pomoc mu patrí veľká vďaka, pretože za dve hodiny by farba nestihla zaschnúť a nebolo by možné, aby si deti odniesli do svojej detskej izby tabuľku na odkazy. Kto stíhal, robil ešte z drevených paličiek tabuľku na dvere a dozdobil si ju servítkovou technikou. P.uč. Bandurová očarila žiakov z Jablunkova šuhajdami. Napiekla doma aj jablkové rezy, bábovku a šamrlole, a v školskej kuchynke to vďaka nej a žiakom na workshope rozvoniavalo. Po polhodinovej pauze tak boli pripravené aj sladké výslužky plné dobrôt pre každého. Dve krabičky jablkových rezov si českí a poľskí žiaci odniesli aj na cestu. Miška zo 6.A o tom napísala: „Piekli sme chutné jablkové rezy a obľúbili sme si malé drobné nepečené koláčiky – šuhajdy.“ P.uč. Renáta Vlčková učila žiakov, ako maľovať na textil. Deti si vyrobili vankúš pre sladký spánok a opakovane sme sa presvedčili, že táto aktivita je medzi deťmi veľmi obľúbená. Maľovalo sa aj na workshope p.uč. Mojtovej. Keďže je pani učiteľka slovenčinárka, využilo sa aj slovo a žiaci pracovali s citátmi. Tie sú v súčasnosti veľmi obľúbené ako nástenná dekorácia. Valentína zo 7.A dokonca navrhuje: „Na budúce by sme mohli vytvárať aj niečo do tried, aby sme si ich vylepšili.“ A napokon jeden z workshopov viedli naši českí hostia – majstri s drevom. Našim žiakom sa páčilo pracovať s drevenými polotovarmi, ktoré majstri so sebou priniesli. Vyrobili si dreveného anjela a debničku do izby: na knihy, perá, či hocijaké náradie.

Celý deň najlepšie vystihujú opäť slová Tamarky: „Samozrejme, veľká vďaka patrí učiteľom za ich ochotu a za to, že sa podieľajú na tom, aby sa deti naučili novému remeslu, napr. maľovanie, pracovanie s drevom, varenie… Každý výrobok, čo si deti vyrobili, si mohli vziať domov a potešiť ním ostatných alebo seba. Ak smiem vyjadriť, ako sa mi to páčilo, tak to bolo úžasné. Som rada, že som sa mohla zúčastniť.

Viac fotografií a informácií, spolu s PDF návodmi na letné tvorenie doma, nájdete aj tu: https://twinspace.etwinning.net/67064