STOP MOTION V SYNAGÓGE S ERASMÁKMI Z ČIECH

Ešte v marci sme sa v Žiline stretli s Erasmákmi z českého Písku pri Jablunkove. Práve s touto školou sme spolupracovali v projekte Erasmus+ s názvom LO-VE. Geografická blízkosť umožňuje spolupracovať aj naďalej, a tak sme našich priateľov pozvali na workshopy do Synagógy v Žiline s cieľom naučiť sa animovať a rozšíriť si poznatky z umeleckej sféry.
„Tam nás rozdelili na dve zmiešané česko-slovenské skupiny. Prvá skupina išla s ujom Dušanom a druhá s tetou Katkou. Tá prvá skupina išla najskôr animovať. Druhá išla kresliť a potom sme sa vymenili. Animovať ma veľmi bavilo, lebo, keď sa nudím, tak to skúšam na mobile,“ prezrádza Miška (6A).
Synagóga v Žiline bola zrekonštruovaná vďaka OZ Truc Sphérique a množstvu dobrovoľníkov. V súčasnosti neplní budova pôvodný účel, ale stalo sa z nej zaujímavé kultúrne centrum, ktorého blízkosť nám aj Bratislavčania môžu závidieť.
„Na podujatí Stop-motion animácie sa mi najviac páčilo vytváranie našej vlastnej animácie. Užili sme si veľa kreslenia a zábavy – hlavne pri portrétoch :). Teraz už vieme, ako vznikajú animované rozprávky. Je to veľmi zdĺhavá a náročná práca, ale zato veľmi zaujímavá,“ ohodnotila aktivitu Lucka (6A)
„Najprv sme nakreslili pozadie, postavičky, aj sme to vymaľovali. Potom prišla tá zložitejšia časť: museli sme to dávať do počítača… Potom sme išli do takej miestnosti, kde sme nahrávali zvuky k nášmu krátkemu filmu,“ dopĺňa informácie opäť Miška.
Link na krátke animované filmy žiakov: