Tretiaci vo hvezdárni

Vo štvrtok 8.10.2015 sa žiaci 3. ročníka zúčastnili exkurzie do Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste. Vo hvezdárni sa nám veľmi ochotne venovali tamojšie pracovníčky planetária. Poinformovali nás o odbornej činnosti hvezdárne a predviedli nám aj prístrojovú techniku, za čo im patrí naše srdečné poďakovanie.Program bol zaujímavý a pestrý. Žiaci si vypočuli prednášku o Slnečnej sústave spojenú s premietaním filmu. Dozvedeli sa ako vznikla a z čoho sa skladá. Všetko bolo ilustrované fotografiami, animáciami i vtipným výkladom. Naša cesta Slnečnou sústavou bola zakončená v pozorovateľni hvezdárne pohľadom na naše Slnko. Deti mali možnosť na chvíľu si vyskúšať, aké je to byť pravým astronómom, keď prostredníctvom šošovkového ďalekohľadu pozorovali najväčšiu hviezdu našej Slnečnej sústavy – Slnko. Dozvedeli sme sa zaujímavé veci o hvezdárskych ďalekohľadoch a mohli sme si ich aj obzrieť zblízka.Obdivovali sme nádherný astropark, ktorý vznikol na rozsiahlom pozemku hvezdárne. Keďže slniečko statočne svietilo, mohli sme si prezrieť v „plnej prevádzke“ slnečné hodiny.Exkurzia dopadla veľmi dobre. Počasie nám vcelku prialo. Domov sme sa vrátili obohatení o nové zážitky a pekné spomienky. Všetci sa tešíme na ďalšiu spoločnú exkurziu.

Napísala: Mgr. Jana Čelková

mix3

mix1

mix2

Zanechať odpoveď