V Rosenfeldovom paláci

Dňa 14. októbra sme my žiaci 9.B vycestovali na exkurziu do nádherného Rosenfeldovho paláca v Žiline. V podkroví Rosenfeldovho paláca sa nám otvoril tajomný svet bábok. Expozícia nás previedla históriou Bábkového divadla Žilina, najstaršieho kamenného bábkového divadla na Slovensku. Nie len, že sme sa dozvedeli, ako to za oponou vyzerá, ale aj sme sa vlastnými rukami dozvedeli naozaj zaujímavé informácie. Kráčali sme po chodníku plnom histórie, stretli sme rôzne typy bábok, ocitli sme sa za oponou či v tieňovom divadle, odfotili sa ako Pipi, zahrali sa na dramatika a stali sme sa tak skutočnými bábkarmi.

Ale týmto sa naša exkurzia ani zďaleka neskončila. Pobrali sme sa do pivnice Rosenfeldovho paláca a tam nás privítala vôňa papiera, kože a tlačiarenskej farby, ktorá nás uviedla do sveta Knihárskej dielne Lidy Mlichovej. Knihárska dielňa Lidy Mlichovej je jediná dielňa svojho druhu na Slovensku s dlhou rodinnou tradíciou. Dozvedeli sme, že vo svojej kolekcií kníh má rôzne špecifické kúsky, ako napríklad drevenú a železnú knižku. Patrí tu aj knižka, ktorá má len niekoľko milimetrov a my sme ju mohli prečítať len s pomocou štyridsaťkrát zväčšujúcej lupy. „Je v nej vytlačená modlitba Otčenáš v siedmich svetových jazykoch,“ a to nie je všetko. Jej knižná väzba o P.O. Hviezdoslavovi  putovala aj do zbierky Britskej Kráľovnej. A nakoniec tu je pár fotografií posúďte sami, ako sme sa mali.

Svetlana Kormanová 9. B