Exkurzia CHKO KYSUCE

Hovorí sa ,,Lepšie raz vidieť, ako desať krát počuť „ a tak sme sa rozhodli ukázať našim deviatakom krásy horných Kysúc. Okrem úchvatnej jesennej scenérie si mali možnosť pozrieť zaujímavé prírodné výtvory, prírodné pamiatky a navštíviť aj štátnu prírodnú rezerváciu. Celou našou cestou nás sprevádzala odborníčka na krajinárstvo zo správy CHKO Kysuce- slečna Deniska Poláková, ktorá porozprávala žiakom mnohé zaujímavosti  o jednotlivých lokalitách. Mnohí zo žiakov sa ocitli na týchto miestach po prvýkrát a myslíme si, že dané miesta boli pre žiakov veľmi zaujímavé. Prvá naša zastávka bola  v novovybudovanom  geoskanzene- Megoňky- Milošová. Tu mohli vidieť zaujímavé pieskovcové gule, ktoré sú raritou nielen na našom území,  ale aj celosvetovo.  V spoznávaní geomorfologického zloženia Kysúc sme pokračovali  návštevou štátnej prírodnej rezervácie – Klokočovské  skálie, kde mali možnosť pozrieť si celý skalný masív , v ktorom sa tiež nachádzali zvyšky a stopy po pieskovcových guliach. Tiež si mohli vyskúšať  ako ,,mäkučko“ sa chodí po rašelinisku. Na týchto miestach sa vyskytujú aj zákonom chránené rastliny – napr. rosička okrúhlolistá či rebrovka rôznolistá-  tento druh paprade  je zároveň obsiahnutý aj v znaku CHKO Kysuce.  Určite veľkou zaujímavosťou je aj výskyt ropného prameňa  v obci Korňa, kde žiaci videli , ale aj cítili ozajstnú ropu, dozvedeli sa , že prvý vrt bol hlboký až 1300 m a v súčasnosti sa nachádza v hĺbke asi 600 m. Kedysi  ju používali ľudia na svietenie , dnes len samovoľne vyteká . Poslednou  zastávkou bola lokalita Makov-  osada Papaje,  kde sa nachádza obrovský zákonom chránený strom -brest hrabolistý (Ulmus carpinifolia)- ide o gigantický exemplár nielen na území Slovenska ,ale i v celej strednej Európe. Obvod kmeňa tohto stromu vo výške 130 cm je úctyhodných 626 cm, obvod pri koreňoch až 1180 cm, výška -26 m, priemer koruny – 25 m, odhadovaný vek 500 rokov. Na záver žiaci zhodnotili , že naše Kysuce sú naozaj krásne ,majú  svoje čarovné miesta a stojí za to ich vidieť  .