Exkurzia do Poľska

Dňa 28.10.2014 sa uskutočnila exkurzia do Poľska pre žiakov 9. ročníka.  Zišli sme sa pred školou skoro ráno – už o 6. hodine. Naším cieľom boli  mestá Oswienčim, Wadovice a Krakov.

Najprv sme sa vydali do Oswienčima, kde sme sa dozvedeli dosť veľa z histórie druhej svetovej vojny – o jej krutosti. Pani sprievodkyňa nás zaviedla do dvoch  koncentračných  táborov. Prvý – Auschvitz sa rozprestiera na 6 ha a je rozdelený na viacero blokov, v ktorých sme videli pozostatky ľudských častí vlasy, oblečenie, topánky, kuchynské náradie, kufre a fotografie väzňov, z ktorých niektorí žijú dodnes a pri spomienke na tábor im behá mráz po chrbte. Prezreli sme si aj plynovú komoru, kde na Židov zhadzovali smrtiaci cyklón B, po ktorom ich mŕtvoly spaľovali. Druhý tábor Birkenau s rozlohou 140 ha, ktorý leží na pozostatkoch dediny Brezinka, je rozdelený na mužskú časť, ženskú časť a vykladaciu rampu, ktorá sa stala pre niektorých Židov poslednou zastávkou v ich živote. Sčasti je to len zrúcanina, pretože Nemci v dôsledku ukončenia vojny začali zahladzovať stopy.

Ďalej sme sa presunuli do Wadovíc- rodného mesta Jána Pavla ‖., ktorému je na námestí zasvätený kostol. Vedľa neho má postavenú sochu. Tu sme dostali čas na nakúpenie tradičných poľských cukríkov- kroviek. Potom sme pokračovali prehliadkou bývalého hlavného mesta Krakov, v ktorom sme navštívili hrad Wavel a kostol, v ktorom boli pochovaní panovníci Poľska. Posledné minúty sme využili na nákup suvenírov.

Domov sme si priniesli mnoho zážitkov a ponaučení, hlavne jedno: ,,Cti si, čo máš. ″ Pani učiteľkám ďakujeme za výborne naplánovaný výlet.

Nina Kavacká, Romana Kavacká 9.B

Zanechať odpoveď