Exkurzia Okrasa ČADCA

Dňa 16. apríla 2015 žiaci druhých ročníkov spolu s ich pani učiteľkami navštívili výrobné družstvo Okrasa Čadca. Tento závod sa špecializuje na tradičnú výrobu sklenených vianočných ozdôb. Žiaci si mohli prezrieť výrobu, ktorá  je zameraná na ručnú prácu bez využitia strojov. To znamená, že každý kus je originál. Na začiatku je len dlhá sklenená trubica, ktorá sa nahrieva a delí na menšie časti nad plameňom. Pracovníčky  z nich potom fúkajú vianočné  gule rôznych veľkostí, ktoré sa farbia a máčajú do rôznych farieb a ich odtieňov. Vianočné gule ručne zdobia, maľujú a posypú trblietavým pieskom. Sklenené ozdoby stále zostávajú najkrajšou a najpopulárnejšou ozdobou vianočného stromčeka. Na vianočnej guli začali postupne objavovať kvety, hviezdičky, kresby vtákov, symboly kresťanstva a ďalšie.  Neskôr sa začali objavovať aj ďalšie tvary ako jemné sklenené srdiečka, vtáčiky, hviezdičky, snehové vločky, dažďové kvapky, slzy a mnohé iné. Celý proces výroby krehkých kusov sklenených gúľ si druháci detailne prezreli. Naozaj bolo na čo pozerať, radi by si ozdobili stromček krásnymi vianočnými ozdobami, keby len v kalendári nebol písaný mesiac apríl. No budú musieť počkať na budúce vianoce. Druháci navštívili v tento deň aj Kysuckú knižnicu v Čadci. Pani knihovníčky ich tu privítali už druhý krát. Tento krát mali žiaci možnosť v rozprávkovom domčeku  vidieť prezentáciu s názvom „Zásadné fakty zo života zvierat“.  Táto prezentácia bola neuveriteľne milá ale aj poučná.  Dozvedeli sa okrem iného aj to, že veveričky sa bozkávajú a že kuriatka majú „svoj“ prízvuk a to podľa toho v akej skupinke kuriatok vyrastajú. Tento krásny a slnečný deň mohli žiaci druhých ročníkov na ZŠ Nábrežná stráviť v Čadci vďaka pracovníčkam z CVČ Kysucké Nové Mesto. Ďakujeme pani Majke Klušákovej a pani Danke Kavčákovej za deň plný zážitkov a nových poznatkov.

Druháci a pani učiteľky druhých ročníkov.

Zanechať odpoveď