Výstava historických hračiek

Nevieme kedy vznikla hračka, ale všade tam, kde žil človek s deťmi, vznikali i hračky. Hry a hračky sú nevyhnutnými nástrojmi pre rozvoj dieťaťa, sprevádzajú človeka od kolísky. Inšpirujú deti k hre, učeniu a skúmaniu sveta.

Dňa 11.11.2014 si žiaci 4. ročníka a 3.A triedy pozreli výstavu historických hračiek v Kaštieli Radoľa. Deti mali možnosť vidieť bábiky, riady, domčeky, drevené zvieratká, autíčka, stavebnice, kocky a iné hračky. Dozvedeli sa, že deti sa hrali s tým čo našli, hračky si zhotovovali samé alebo im ich niekto vyrobil. Na ich výrobu sa používala hlina, drevo, kov ale i slonovina. V 17. storočí sa už nezhotovovali iba príležitostne, ale začali vznikať remeselné dielne na výrobu hračiek z cínu, vosku či papiera. Hračky kopírovali existujúci svet dospelých, bábiky mali svoje domčeky, zariadené kópiami nábytku a kuchynského náradia.  Na začiatku 19. storočia , dochádza k zlacneniu ich výroby, a tak boli dostupnejšie  pre všetky vrstvy obyvateľstva. V 20. storočí sa hračky sa stali priemyselne vyrábaným tovarom. Najstaršími hračkami výstavy boli drevená postieľka pre bábiky, porcelánová bábika, malý kovový kočík i kovové vlakové vozne. Sú tam aj bábiky z 50. až 60. rokov,  plyšové hračky i detské knižky a učebnice. Výstavu dopĺňajú i zaujímavé dobové fotografie. Na záver výstavy si deti nakreslili hračku, ktorá sa im najviac páčila.

Výstava všetkých prítomných zaujala a milo prekvapila. Žiaci si z nej odniesli veľa pekných zážitkov.

Mgr. Jana Čelková

Zanechať odpoveď