Vianočné zvyky a tradície v mestskej knižnici

Dňa 16.12.2015 sa žiaci 4.A rozhodli navštíviť mestskú knižnicu v Kysuckom Novom Meste, kde na nich čakalo množstvo aktivít a úloh. Hneď na začiatku si v krátkom testíku overili svoje vedomosti o Vianociach. Nasledovala krásna vianočná prezentácia s podrobným výkladom od pani knihovníčky. Vysvetlili sme si symboly Vianoc, oboznámili sa s tradíciami na Mikuláša, Barboru, Luciu, Ondreja, s tradíciami v minulosti – liatie olova, trasenie plotov, vinšovanie s olovom, varenie halušiek s menami chlapcov, vymetanie kútov… . Ďalšou zaujímavou aktivitou bolo vyhotovenie malých lodičiek z orechových škrupiniek, do ktorých sa vložila sviečka. Tak mali deti možnosť zistiť, či budú v novom roku zdraví. Opatrne položili svoje loďky do pripravenej nádoby s vodou a overili si, či bude plávať a symbolizuje zdravie. V neposlednom rade deti očarila výroba magnetiek s vianočnými motívmi. Tie najkrajšie boli ocenené krásnou hviezdou. Pomaly sme sa presunuli do oddelenia kníh, kde si deti mohli zapožičať rôzne knižky. V závere sme si ešte prezreli nádhernú výstavu drevených betlehemov, ktoré ručne vyrobil Kysučan Milan Bileš. Nechýbalo v nich aj stvárnenie známych Kysučanov. Z knižnice sme odchádzali vo vianočnej nálade, plní spokojnosti a radosti.

Mgr. Martina Janeková

Zanechať odpoveď