Dejepisné popoludnie 6.C

ňa 19.9. 2014 poobede sme cestovali s pani učiteľkou triednou na výstavu s názvom „Terakotová armáda“.

Naša cesta viedla z Kysuckého Nového Mesta cez Žilinu a Vrútky až do Martina. Prvé, čo som uvidela na výstave bola socha terakotového bojovníka. Pri ňom bola ceduľa s informáciami o tom, ako boli tieto sochy v životnej veľkosti nájdené, kde boli nájdené, aké mal tento konkrétny vojak v armáde postavenie,… Postupne sme sa takto zoznamovali so všetkými  ostatnými vystavenými artefaktami. Videli sme aj sochu čínskeho cisára. Na výstave sme sa mohli zahrať interaktívne hry, pozrieť si film. Dobrovoľníci mali možnosť zapojiť sa do súťaže. Nakoniec sme sa pofotili a  kúpili si suvenír v podobe sošky terakotového bojovníka. Plní zážitkov sme sa vybrali na spiatočnú cestu domov. A Tomášove buchty tiež nemali chybu.

Toto dejepisné podujatie  som si veľmi užila. Určite by som si ho rada zopakovala. Nakoniec by som chcela poďakovať  pani učiteľke Mgr. Monike Mojtovej, že si vo svojom voľnom čase v piatok poobede urobila na nás čas a na túto jedinečnú výstavu 8. divu sveta nás zobrala.

Simonka Vlčková, 6.C, fotoMM

A ešte pár slov k výstave na záver:

Sochy bojovníkov v životnej veľkosti boli z čias čínskeho cisára Čchin Šchuang-ti – spred 2000 rokov. Cisár sa tak strašne bál smrti, že si dal postaviť posmrtnú armádu s viac ako 8 000 bojovníkmi. Ich úlohou bolo chrániť ho v jeho hrobke.  Sochy bojovníkov z vypálenej hliny boli nájdené v roku 1974.

Mgr. Monika Mojtová, vyuč.dejepisu a organizátorka podujatia

dejepisne-popoludnie

Zanechať odpoveď